Windows 10 ile gelen 10 yenilik
  • Anasayfa
  • Windows 10 ile gelen 10 yenilik
Windows 10 ile gelen 10 yenilik

Windows 10

tarafından 6 sene önce
Editör Puanı

windows10_1

Windows 10 ile gelen 10 yenilik Windows yeniliklerine devam ediyor. Bildiğiniz üzere XP gibi işletim sistemi üzerine yayınlanmış olan Vista ile adeta dibe vuran Windows, stabil çalışan 7 üzerine 8 çıkartması sonucu tepkileri üzerine çekti ve 29 Temmuz’da  piyasaya sürülen ve kullanıcılardan yoğun ilgi gören Windows 10 ile turnayı gözünden vurmak istiyor. Windows 8 eksiklerini kapatarak daha güçlü ve kapsamlı hale gelmiş .Ücretsiz olarak sunulan Windows 10 yepyeni özelliklere sahip.  İşte bu özellikler;

1. Dokunmatik ekranlar için daha uyumlu ve geliştirilmiş Windows 10 yeni nesil üretilmeye başlanan dokunmatik All In One ve Laptop bilgisayarlar için kullanıcıyı rahat ettirecek özelliklere sahip özelliklerle karşımızda. Dokunmatik kullanılabilen bilgisayarlar ile Mouse ve Klavyeye gerek kalmadan daha performanslı işler çıkartmaya olanak sağlıyor.

2. Başlat düğmesi aramızda Windows 8 ile aramızdan ayrılan ve tüm Windows kullanıcısı için adeta kurtarıcı olarak görev yapmakta olan Başlat düğmesi Windows 10 ile yeniden aramıza katıldı ve hatta daha üstün özelliklerde de diyebiliriz.

windows10_2.jpg

Windows 10 ile başlat menüsünü kontrol etmek ya da istediğimiz gibi düzenlemek sürükle bırak kadar kolaylaştı.

windows10_3

3. Task View Windows 10 ile Alt + Tab tuş kombinasyonu ile çalışmakta olduğumuz sayfalar arası geçişlere yeni bir hava gelmiştir. Klasik Windows görünümlerinden uzaklaşmaya çalışan Microsoft birkaç kademe atlayarak amacına ulaşma yönünde yol kat etmiştir.

windows10_4

4. Pencere Yönetimi Windows 7 ile başlayan Pencere Yönetimi şüphesiz ki biz kullanıcılar için çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Windows 10 da ise bu özellik biraz da geliştirilmiş. Ekranı 2 ye bölme konusunda başarılı olan Windows 7 ve 8 e göre Windows 10 şapka çıkartıyor. Ekranı 4 bölmeye ayırmak ve istediğimiz dosyayı diğer dosyalar ile karşılaştırmak hiç bu kadar basit olmamıştı. windows10_5

5. Komut Penceresi Özellikleri Bilgisayarı biraz da olsa üst düzeyde kullanmakta olan kullanıcılar için adete işkence olan CMD komut sistemi Windows 10 ile rahat bir nefes aldırıyor bize. Windows 10 ile aramıza katılan Ctrl + C ve Ctrl + V tuş kombinasyonları çok işimize yarayacağa benziyor. Komut penceresi özellikleri de bu kadarla sınırlı da değil. Windows 10 ile beraber gelen dosya özellikleri menüsü ile Opacity ayarlama imkanı bulmaktayız.

windows10_6

6. Windows için Yenilikler Windows 10 ile yeni bir arayüz olarak önümüze çıkan hızlı arama ikonu ile hem bilgisayarınızda var olan dosyalarınızı hem de bing arama motorunda geri döndürülen sonuçları aynı ekranda görmemize imkan sağlamaktadır.

windows10_7

7. Hem Tablet Hem Bilgisayar Windows 10 dokunmatik özelliğinin geliştirilmesi sonucu ekranı klavyeden ayrılabilen bilgisayarda daha kullanışlı hale geldi. Windows 10 ve ekranı çıkabilir bir bilgisayarınız varsa artık tablet kullanmanıza gerek kalmamış demektir. Windows 10 kendini bilgisayarınızın ekranı çıktığında tablet olarak kendini otomatik olarak ayarlayabilmektedir. Ayrıca Windows Phone sahibi iseniz bilgisayar ile daha senkronizasyonlu halde kalırsınız.

8. Windows 10 Mağazası Windows 10 kendi sana mağazasını kurdu. Google Play Store ya da Apple Store rakip olabilecek sanal mağazaya sahip olan Windows 10 oturum açıldıktan sonra istenilen uygulamayı ya da oyunu otomatik olarak net üzerinden yükleyebilmekte. Erişim kolaylığı ve kullanım yaygınlığı bakımından adından söz ettireceğe benziyor.

windows10_8

9. Masaüstüne yüzer Uygulamalar Windows 10 ile yeni oluşturulmaya çalışılan bir uygulama ise yüzer masaüstü uygulamaları diyebiliriz. Windows 7 ve 8 de alışık olduğumuz Widget’ları bu uygulama ile aynı platform üzerine toplanmaya çalışılmış.

windows10_9

10. Büyük işletmeler için daha verimli Windows`un bu sürümü kurumsal veri için özelleştirilmiş bir mağaza ve güvenlik önlemleri dahil olmak üzere, işletme için diğer birçok özelliklere sahip olacak. Mobil Cihaz Yönetimi tüm cihazlar için kullanılanımı mümkün kılacak. Büyük işletmelerdeki cihaz farklılıklarını ortadan kaldırmak isteyen Microsoft, Windows 10 ile uyumluluk sorununu ortadan kaldırmayı kendine amaç edinmiş durumda.

 

Windows 10 ile gelen 10 yenilik İçin Yorum Yapabilirsiniz

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.