RAW Harddiskten Veri Kurtarma
  • Anasayfa
  • RAW Harddiskten Veri Kurtarma
RAW  Harddiskten Veri Kurtarma

Bu duruma Düştü iseniz Diskinize Sakın Format Atmayınız !

tarafından 5 sene önce
Editör Puanı

Bilgisayarınızda taşınabilir aygıtların durdurulmadan işlem sırasında aniden çıkarılması , makinanıza bulaşmış bir virüs veya makinanızın maruz kaldığı elektrik kesintileri sonucu dahili ve usb den çalışan harici harddisklerin yapısında bozulmalara neden olur. Buda harddiskin veya partition’ın RAW format disk olarak gözükmesine ve bazende harddiskkimizin olması gereken kapasitesinden daha düşük kapasitede görünmesine yol açar

İşletim sistemi üzerinden Raw hale gelmiş  disk’i aç komutu verdiğimizde makinamız donacak veya  disk üzerinde biçimlendirme yapmak için aşağıdaki gibi kullanıcıya öneride bulunacaktır. Bu aşamayı  iptal diyerek geçmeliyiz. Kesinlikle Raw olmuş harddisk’i biçimlendirmemeliyiz.

raw2b

Bunun için harici yada dahili harddisklere kesinlikle format atmadan önce %100 olumlu, hiç kayıpsız sonuç alabileceğiniz bir kaç yöntemi sizlerle paylaşacağım.

1.Yöntem Disk Kapasitesi İşletim Sistemi ve Bios altında Düşük Görünüyorsa

SeaTools for DOS

Diskin kapasitesi, olması gereken değerinden daha az göründüğünde Recovery programları işe yaramayacaktır. Çünkü Harddiskin başlangıç ve bitiş sektörleri kurtarma aşamasında programların taradığı sektörlerin dışında kalacak verilerimiz tam olarak kurtarılamayacaktır.Bu durumda öncelikle yapmamız gereken diskin kapasitesinin Bilgisayar’da doğru görünmesini sağlamak olmalıdır.

Harddisk bütünlüğünü sağlamak için SeaGate Firmasının ücretsiz olarak sunduğu SeaTools adındaki yazılımı bizim kurtarıcımız olacaktır. Bu adresten programın iso formatındaki dosyasını indirdikten sonra nero türü bir kalıp yazdırma programı ile boş bir cd’ye yazıyoruz. Sonra bu oluşturduğumuz CD ile bilgisayarımızı Boot ediyoruz. SeaTools Desktop aracını seçiyoruz.

Aşağıda görüldüğü üzere diskimizin kapasitesi olması gereken değerinden düşük görünüyor.

rawseatoolsBurada üst menülerde bulunan Advanced Features menüsündeki Set Capacity to MAX  Native işlemini uyguluyoruz.

rawseatoolsadvanced

Sonrasında Basic Tests menüsünden “Short Test” bağlantısına tıklıyoruz ve program harddiskimizi kısa bir teste sokuyor.

rawseatoolbasictest

Sonrasında harddiskimiz orjinal kapasitesine gelmiş gibi görünüyor. Programdan çıkıyor ve bilgisayarımızı kapatıyoruz. Bilgisayarımızı tekrar açıp işletim sistemi ve Bios altında harddiskimizin normal kapasitesine geldiğini görüyoruz.

SeaTools for DOS  Programı indirmek için linki tıklayınız

2.Yöntem Disk Kapasitesi Normal Değerinde iken Komple Harddisk veya Partition’ın Dosya Sistemi RAW Olduysa

DiskInternals Partition Recovery 4.2

 

DiskInternalsLogo

Burada size DiskInternals Partition Recovery adlı programı anlatacağım.  RAW olan diskimizi bilgisayarımıza takıyoruz ve programı çalıştırıyoruz.

raw3d

Program açılınca yukarıdaki resimdeki gibi  diskleri ve tüm partition’ları tarayarak Windows gezgini benzeri arayüzü ile açılacaktır.

raw4d

Program yukarıdaki gibi  sihirbaz ekranı ile açılacaktır. Bu bölümü cancel diyerek geçiyoruz.

 

raw6d

Yukarıdaki resimdeki gibi Raw formatına dönüşmüş olan harddisk üzerinde aç komutunu çalıştırıyoruz.

raw9d

Yukarıdaki ekranda seçilen harddisk üzerinde tarama ve kayıp partitionları aramak için yes butonuna basarak devam ediniz.

raw10d

Program tarama sonucu harddisk daha önce partitionlara ayrılmış ise size  partitionları gösterecek ayrılma yoksa , yukarıdaki şekildeki gibi bulduğu tek partition hakkında bilgi verecek devam için yes diyerek işleme devam edeceğiz.

raw12d

Yukarıdaki resimdeki gibi program Windows gezgini ara yüzünde kayıp veri arayacağı harddisk bölümlerini Physical drives bölümü altında yeni oluşturduğu  Recovered partitions bölümünde   göstermeye başladı. Sihirbaz ara yüzünü  kapatmadan yukarıdaki gibi kayıp veri arayacağımız harddisk bölümü seçili iken next ile işlemimize devam ediyoruz.

raw14d

Kayıp verinin hangi formatta olduğu hızlı veya full taramanın nasıl yapılması ile ilgili seçenekleri işaretledikten sonra next ile sihirbaz menüsündeki  işleme  devam ediyoruz

raw16d

Hardisk kapasitesi ve donanımsal hataya göre uzun bir tarama işlemi başlıyor.

Ekran Alıntısı9991d

Program tarama işlemi sonucu Raw harddisk içindeki bulduğu dosyaları yukarıdaki resimdeki gibi listeler kurtarmak istediğimiz dosyayı seçtiğimizde  yukarıdaki resimdeki gibi export menüsü açılır ve export menüsünde kurtarılacak dosyaların listesi sıralanır ve  kurtarılacak dosyanın kutucuğunu onaylayarak next ile devam ederiz 

Ekran Alıntısı9999d

yukarıdaki resimdeki gibi export menüsü üzerinde açılan klasör seçim popup’ı içinden kurtarılacak dosyaların kaydedileceği yeri seçerek next tuşu ile devam ediyoruz.

Ekran Alıntısı999989d

kaydetme işlemi kurtarılan dosyaların büyüklüğüne göre belli süre devam edecektir.

Ekran Alıntısı9998999d

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kurtardığı klasör , dosya sayısı ve kaydetme yeri hakkında bilgi veren son ekranla export menüsündeki işleme son verilir

Bu işlem sonucu program kapatılarak tekrar açıldığında Raw harddisk daha önce tarandığı için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi harddisk üzerinde sağ klik yaparak açılan popup üzerindeki  Expert bağlantısından Open as reader menüsünden faydalanılır. 

DiskInternalsexpert

Yukarıdaki işlemler menüsündeki gibi kurtarmak istediğimiz klasörü seçerek sağ tık Recovery diyerek açılan export menüden dosyaları başka bir depolama alanı yolunu göstererek çıkartabiliriz.

DiskInternals Partition Recovery Programını indirmek ve satın almak için linki tıklayınız

RAW Harddiskten Veri Kurtarma İçin Yapılan Yorumlar

hikmet dediki ;

isim ve şifre istiyor ne yapacam son kısma geldim

17 Ocak 2017 - 14:38

RAW Harddiskten Veri Kurtarma İçin Yorum Yapabilirsiniz

Kategorideki Diğer Başlıklar

En iyi Antivirüs programı hangisi? 3.763 views kez okundu.
Ücretsiz Antivirüsler 3.017 views kez okundu.
Attrib komutu ne işe yarar 5.322 views kez okundu.
Process Explorer 16.12 2.725 views kez okundu.
Free resim düzenleme programları 6.712 views kez okundu.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.