En iyi Antivirüs programı hangisi?
 • Anasayfa
 • En iyi Antivirüs programı hangisi?
En iyi Antivirüs programı hangisi?

Bilgisayarımı Nasıl Korumalıyız

tarafından 6 sene önce
Editör Puanı

Bir Windows işletim sistem kurulu bilgisayar satın aldığımızda ilk kurulması gereken en önemli yazılımı kuşkusuz bir Antivirüs programıdır. Sonrasında ise kullandığımız kişisel programlar, oyunlar, sistem bakım & onarım programları ve office gibi araçlar yüklenebilir. Bilgisayarınızı virüslere, casus yazılımlara, bilgisayar korsanlarına , diğer zararlı yazılımlara karşı korumak , kişisel bilgilerinizin güvende kalmasını ve Windows işletim sisteminin uzun ömürlü sağlıklı çalışabilmesi ve olası işletim sistemi hatalarının önüne geçebilmek için bilgisayarımızda kaliteli bir antivirus programının kurulu olması gerekilidir.Windows’lar için Antivirüs yazılımı olmazsa olmazdır. Bilgisayarımız için kaliteli bir antivirüs seçimi yaparak sisteminizin ilk günkü hızını koruyabilir ve bilgisayarımızı hiçbir sorun yaşamadan uzun süreler randımanlı kullanabiliriz. Bu nedenle aldığımız Antivirüs programının kalitesini iyi bilmemiz lazım. Bilgisayar dünyasında birçok firmanın farklı antivirüs programı vardır. Her firma farklı isimlerle, farklı dosya boyutlarında, farklı niteliklere sahip Antivirüs programını üretir ve biz kullanıcıların kullanımına sunar. Kullanıcılar olarak da bize bu kadar seçenek arasından bir tanesini seçmek kalır.

Hangi Antivirüsü seçmeliyim

Profesyonel sürümlerinin pahalı olmasından dolayı herkesin satın alması mümkün olmayan antivirüs yazılımlarının kullanıcıların bilgisayarda ne yaptığına bağlı olarak bir çok kullanıcı için lisans gerektirmeyen ücretsiz sürümleride yeterli olabilir. Bu kullanıcıların bilgisayarda ne tür uygulamalar çalıştırdığına bağlıdır. Şöyle ki kişisel bir kullanıcısınız harici depolama üniteleri ile bilgi alışverişinde bulunmuyorsunuz ve güvenli internet kullanıyorsanız internet ortamında daha az riske sahipsiniz demektir size ücretsiz antivirüs yazılımı yeterli gelecektir. Fakat İnternetiniz güvenli değil ve internette gezdiğiniz sitelerin içeriklerinden şüphe ediyorsanız sık sık harici depolama üniteleri ile bilgi alışverişinde bulunuyorsanız bu durumda ücretsiz antivirüs yazılımları sizi koruyamayacktır.

Ancak kullandığımız Ücretli veya Ücretsiz Antivirüs programının en önemli kriteri virüs veri tabanını sık sık güncellemesi ve programa entegre etmesi , antivirüs yazılımından tam performans almanızı ve güvende olmanızı sağlayacaktır.Bununda tek şartı bilgisayarınızın devamlı internete bağlı olması gerekmektedir.Çünkü günümüzde milyonlarca kullanıcının olduğu bu ortamda çok sayıda virüs yazılımı gerçekleşmektedir. Bu virüsler kullanıcılar tarafından Antivirüs üreticilerine rapor edilerek çözüm üretirler ve güncellemelerle kullanıcılarına bildirirler ve böylelikle bilgisayarlar bu virüslere karşı bağışıklık kazanmış olur

Antivirüs yazılımının yanında kullanıcı olarak dikkat etmemiz ve güvenliğimizi sağlayacak noktalardan bazıları şunlardır:

 

 • Banka sitelerine ,Facebook sitesi ve mail sağlayıcı sitelerine girerken şifre isteği sayfalarında web tarayıcının adres satırına mutlaka bakmalıyız.
 • Tüm dünyada bir güvenli kuralı olarak kabul edilen Facebook, Banka ,alışveriş siteleri veya herhangi bir sitede şifre ile girilen bir bölüm varsa adres satırı mutlaka https:// yani s harfi mutlaka olmalıdır
 • Bilmediğimiz kaynaklardan gelen elektronik postaları açmadan silmeliyiz
 • Çeşitli uygulamalar ve internet sitelerinde kullandığımız şifreler rakam ve büyük –küçük harf karışımı olmalıdır.

Kaliteli antivirüs yazılımının özellikleri nasıl olmalıdır

 • Kaliteli bir antivirüs yazılımı öncelikle bütçe dostu olmalıdır.
 • Kaliteli bir antivirüs yazılımı sistem kaynaklarını en optimal biçimde kullanarak bilgisayarı yavaşlatmamalıdır
 • Programın anlık tehditleri tespit ederek , engellemeli ve korumada etkili olmalıdır
 • Virüs veri tabanını sık sık güncellemelidir.

Bilgisayar Kullanıcılara bazı öneriler

 • Antivirüs programını kurar kurmaz veri tabanını güncelleyerek ilk iş olarak başlangıç taraması yapın. Programın böyle bir özelliği yoksa güvenli modda geniş & derin tarama yapabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın donanımlarına uygun driver sürücülerinin , web tarayılarının işletim sisteminin güncellemelerinin ve flash player gibi sistemde yüklü eklentilerin olmak üzere her uygulamanın son güncel sürümlerini kullanın. Öncelik Windows işletim sisteminin güncelleştirmelerini es geçmeyin, gereken önemi verin
 • Windows’un küçük çaplı temel koruma programı olan Güvenlik Duvarı (FireWall) ve SmartScreen özelliklerini devre dışı bırakmak gibi bir hataya düşmeyin. Ayrıca kullandığınız ADSLmodeminizin ayarlarından firewall modunu etkin hale getirin.
 • Virüs programları malware, spyware gibi zararlı yazılımlar konusunda tam başarılı değildir. Harici olarak Malwarebytes Anti-Malware programını şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • Sisteminizde virüs olduğunu düşünüyorsanız Combofix, Hijackthis isimli programları tek seferlik kurup, çalıştırın.
 • Bilgisayarınız uzun ömürlü hatasız ve virüssüz çalışabilmesi için bir antivirüs programına ,bir antimalware yazılımına ve sistem bakım onarım programına ihtiyaç vardır bu üçlü makinanızı her türlü riske karşı uzun süre koruyacaktır.
 • Dosyalarınızı bilinir sitelerden indirin.

En iyi antivirüs’ü bulmak için her yılın belirli zamanları belirli şirketler tarafından çeşitli kriterlerde testler yapılıyor. programlara uygulanan kriterler ise şu şekilde; Virüsleri algılama,koruma, performans ve kullanım kolaylığı…

 

Testte Antivirüs programları belirlenen kriterlerden puan alıyorlar. Bu puan sıralamasına göre belli bir başarı sırası oluşturuluyor. Genelde bu testleri önde gelen antivirüs test laboratuvarı AV-Test ve AV Comparatives yapıyor. Testler, kötü yazılımların PC’leri korumada ne kadar etkili olduğunu ölçmekle yetinmiyor. Skorun geriye kalan üçte ikisi, yazılımın nasıl çalıştığına ve ne kadar kullanışlı olduğuna göre belirleniyor. Bu siteleri ziyaret ederek test sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Kullanıcıların dikkat ettikleri değerlere göre kendilerine en iyi uyan Antivirüs programını bulabileceklerine inanıyor Yazımnın devamında  sizlere Ücretsiz ve Ücretli Antivirüs programları ,üreticileri ,özellikleri ve indirme linkleri hakkında bilgi vereceğiz.

Ücretsiz Antivirüsler

En iyi Antivirüs programı hangisi? İçin Yorum Yapabilirsiniz

Kategorideki Diğer Başlıklar

Attrib komutu ne işe yarar 5.322 views kez okundu.
RAW Harddiskten Veri Kurtarma 25.020 views kez okundu.
Free resim düzenleme programları 6.712 views kez okundu.
Process Explorer 16.12 2.725 views kez okundu.
Ücretsiz Antivirüsler 3.017 views kez okundu.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.